Často se na nás zákazníci obrací s žádostmi, abychom jim sdělili, který antiradar je vlastně nejlepší a jak to vlastně všechno funguje. Jednotlivým druhům antiradarů a jejich srovnáním se věnujeme v tomto článku.

Přenosný antiradar vs. antiradar napevno?

Výhody a nevýhody pevných a přenosných radarových detektorů lze shrnout poměrně jednoduše. Podobně jako třeba přenosné navigace vynikají praktičností - zejména přenositelností z vozu do vozu, pevné verze poskytují řádově vyšší uživatelský komfort a většinou i vyšší výkonnost.

Z hlediska citlivosti jsou na tom pevně montované antiradary většinou podstatně lépe než přenosné varianty a reagují na podstatně delší vzdálenost. V neposlední řadě je velkou výhodou pevné instalace naprostá diskrétnost. Pevně instalovaný radarový detektor ve voze prakticky nepostřehnete a nemusíte tedy řešit například časté problémy s odcizením, nebo s některými neznalými policisty, kteří mohou mít za to, že radarové detektory nejsou legální

.Dlouho očekávaná novela silničního zákona byla 4.5.2011 schválena. Účinnosti nabyla dnem 1.8.2011.

Citace ze schválené změny:

§ 125c - Přestupky

1. Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích 
j) v rozporu s § 3 odst. 4 použije antiradar

4. Za přestupek se uloží pokuta 
c) od 5 000 Kč do 10 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce l písm. a), e) bodů 2 až 4, písm. f) bodů 2, 7, 10 a 11, písm. j) a podle odstavce 2

Kompletní znění schváleného zákona: ZDE.

12. 1. 2011: Pravda o zabavování vozidel majitelům antiradarů

Více informací se dozvíte ...v tomto článku

Legálnost antiradarů - antiradary jsou v ČR legální

Radarové detektory jsou v České republice povolené.

V České republice není jízda se zapnutým radarovým detektorem zakázána žádným zákonem, vyhláškou nebo předpisem. Zákon o provozu na pozemních komunikacích číslo 361/2000 Sb. zakazuje jen použití aktivních prostředků, které mohou rušit nebo jinak omezovat činnost radarů. Použití pasivních radarových detektorů (antiradarů, které pouze přijímají radarový signál) tento zákon nijak neomezuje ani nezakazuje.

Antiradar v ruce...

V paragrafu §3 odstavec 4 je uvedeno:

(4) Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen "antiradar").

Protože pasivní radarové detektory neovlivňují ani neznemožňují funkci radarů, není jejich použití tímto ani jiným zákonem zakázáno a nelze je považovat za antiradar, jelikož ten z definice své funkce aktivně ruší, nebo ovlivňuje funkci prostředků používaných policií...

Upozornění:

Námi nabízené radarové detektory jsou určeny pro provoz v České republice. Mimo území České republiky může být již jejich samotná instalace či přítomnost v automobilu, zahraničním právním řádem zakázána a sankcionována. Před cestou do zahraničí tedy důrazně doporučujeme seznámit se s platnou právní úpravou konkrétního státu. Postihy hrozí například v Německu, Rakousku a nově také na Slovensku. Podrobnou tabulku najdete ZDE.

Legálnost antiradarů - Co je zakázáno?

V České republice je zakázáno používat aktivní rušičky radarů i laserů. Mimo zákon se tak ocitají i různé “protiblesky” (anti-flash) a krycí fólie na SPZ, které znemožňují nebo znesnadňují dokumentaci překročení rychlosti pomocí fotografického přístroje nebo videokamery.

Spray znesnadňující radarům čitelsnot SPZ/RZ

Účinnost tohoto paragrafu i jeho praktická aplikovatelnost, například oproti laserovým rušičkám, je však přinejmenším velmi sporná. Není znám případ, kdy by bylo toto ustanovení úspěšně použito, neboť jeho vymahatelnost je díky prakticky nulové možnosti zajištění důkazů o přestupku téměř nemožná. Při použití moderní rušičky laserový radar nenahlásí žádnou chybu a chová se stejně, jako kdyby se operátorovi “třásla ruka” a nebyl schopen udržet měřené vozidlo v hledáčku.

Námi prodávané laserové rušičky navíc mají atest státní zkušebny pro použití v zemích EU, tzv. homologaci pro montáž do vozidel - Parkovací asistent. Při deaktivované rušící funkci jsou tedy naprosto legální.

Upozornění:

Použití těchto zařízení ke znemožnění nebo ovlivnění funkce technických prostředků používaných při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích je v České republice zákonem zakázáno a sankcionováno.


Na pevně zabudované detektory se v současné době nevztahuje žádný zákon nebo předpis, který by zakazoval jejich instalaci do vozidel. Některé detektory mají dokonce atest státní zkušebny, homologaci pro montáž do vozidel.

www.antiradary.net/antiradary-legalnost-zakon/